Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >


Z Itálie až na západ Čech: Podívejte se na poutavou historii jednoho z nejoblíbenějších likérů současnosti
Datum: 04.04.2019
CZ Test - Svět potravin

Když Lionell Stock založil destilérku Distilleria a vapore Camis & Stock", pravděpodobně netušil, že ještě za 150 let bude jeho vlajková loď Fernet běžně doma uložená v chladu pro případné návštěvy...

 

Distilleria a vapore Camis & Stock profitovala i díky výhodnému námořnímu spojení s tehdejším obchodním světem. Nacházela se v Triestu, v největším to c. a k. přístavu dvojí monarchie Rakouska-Uherska a dodnes stále významném italském dopravním uzlu. Válečné běsnění tvrdou rukou dopadlo i na líbeznou tvář severní Itálie. Rumiště a spálená zem za přecházející jižní frontou velké války nebyly v tu dobu nejvhodnějším prostředím pro podnikání. Proto Lionello Stock využil rozevřené náruče mladé, právě vzniklé, Československé republiky a přesunul svůj podnik na západ Čech do Plzně. A dobře udělal.

Úspěch, který nekončí...

Do roku 1927 profitovala firma Stock Plzeň hlavně z výroby koňaku, brandy a dalších vinných destilátů. Výrobu hořkých bylinných likérů tzv. fernetů přenechal na základě gentlemanské dohody Lionello Stock konkurenční firmě Fratelli Branca Distillerie. Podpásovku v podobě Cognacu Fratelli Branca ale nenechal bez odezvy. V reakci na toto porušení dohody vytáhl z rodinného sejfu zaprášený list papíru s unikátní recepturou. Sehnal byliny ze všech koutů světa, pečlivě je odvážil a pod střechou plzeňské likérky namíchal dosud nepoznaný likér. Fernet Stock byl na světě.

V letech 1927 až 1939 zažívala společnost největší boom. K tomu přispěla i inovace, díky které se podařilo srazit cenu Ferneta na snesitelnou úroveň. A to znamenalo raketový úspěch...a to i mezi obyčejný lid. 

A jak si Fernet vede dnes? Z pití pro chlapy se stává i dámská záležitost. "Opustili jsme teritorium čistého chlapství a novou komunikací chceme oslovit nově také i ženy a mladší cílovou skupinu,“ řekl CZ TESTu ředitel marketingu společnosti Stock Plzeň - Božkov Tomáš Hejkal. Tradiční bylinný likér bude k dostání v nově designované lahvi s hranami, bude mít novou etiketu a také modernější logo.

Společnost Stock Plzeň-Božkov relaunch doprovodí rozsáhlou komunikační a reklamní kampaní, ve které vyzve spotřebitele, aby se inspirovali příběhem Lionella Stocka, který kdysi vzal život do svých rukou, odstěhoval se z Itálie do Plzně a tam v roce 1927 namíchal první Fernet Stock na základě tajné rodinné receptury. Na trh bude v průběhu dubna také uvedena nová varianta produktu Fernet Stock Honey, který tak doplní stěžejní Fernet Stock Original a Fernet Stock Citrus.