Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >


EFSA: Nové nástroje pomohou redukovat testování na zvířatech
Datum: 14.07.2017
KM EFSA
Vydáno: 11.7.2017
Autor: KM EFSA

 

Úřad EFSA zpřístupnil databázi "OpenFoodTox" a představuje nové nástroje počítačového modelování pro práci s databází.

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nově zpřístupnil databázi chemických nebezpečných látek v potravinách a krmivech „OpenFoodTox“. Databáze je bohatým zdrojem toxikologických informací důležitých pro hodnocení rizika, čímž by měla pomoci redukovat potřebu testování na zvířatech.     

Vědci z Institutu Maria Negri pro farmakologický výzkum v Miláně (Itálie) nedávno dokončili projekt, financovaný úřadem EFSA, zaměřený na vývoj alternativních nástrojů počítačového modelování („in silico“) využívajících informace z databáze OpenFoodTox. Vědci v právě publikované zprávě vysvětlují, jak nové nástroje pomohou hodnotitelům rizika stanovit priority strategií toxikologického testování, a provádět hodnocení rizika nově zjištěných kontaminantů, u nichž chybí příslušná data.

 

 

Úřad EFSA současně zveřejnil video, které ukazuje jak nové vědecké a technologické inovace vytvářejí seriózní alternativy - jako je práce s databází OpenFoodTox - které mohou nahradit, omezit a zdokonalit testování na zvířatech jako zdroji dat a důkazů pro vědecké hodnocení. Alternativní nástroje pomohou jednak redukovat utrpení zvířat, ale také budou postupně produkovat přesnější data, která budou lépe vypovídat o tom, jak probíhají metabolické pochody u lidí, zvířat a v životním prostředí.

Zdroj: EFSA