Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Odvádět odvody i za dobu, kdy zaměstnanec bude doma, nedává smysl. Česká mutace kurzarbeitu by také primárně neměla podporovat přechod zaměstnance k jinému zaměstnavateli
18.09.2020

Hospodářská komora vládě: Kurzarbeit podnikatelé vítají, sporné body by ale měla vláda přehodnotit
18.09.2020

Africký mor prasat je již ve třech ze čtyř zemí sousedících s ČR
18.09.2020

Ocenění Regionální potravina si převzalo sedm producentů z Pardubického kraje
18.09.2020

Ctpp >


Prachatice připomínají, jak se dřív čepovalo pivo
Datum: 08.08.2018
CZ Test, Svět potravin

6. 8. 2018 | Prachatické muzeum dnes otevřelo výstavu Jak se dříve čepovalo. Nabízí předměty spojené s pivovarnictvím z první republiky jako pípy nebo plničku lahví.

 

Nejstarším exponátem je kalendář z roku 1895. Výstava vznikla na popud organizátorů Festivalu piva, jehož čtvrtý ročník se letos uskuteční 11. srpna. ČTK to dnes řekla kurátorka Miloslava Fidlerová. Výstava potrvá do 2. září.

Expozice navazuje na loňskou expozici, kdy muzejníci při Festivalu piva představili historické pivní lahve, korbele a džbány. Letos je pořadatelé pivních slavností oslovili, zda by nepřipravili podobnou výstavu, zaměřenou na 100 let od vzniku Československa. Prachatické muzeum si tentokrát většinu předmětů půjčilo z Jihočeského a Prácheňského muzea.

Ve foyer muzea jsou fotografie, kalendáře, plnička pivních lahví, skříňová pípa, dřevěný sud i další pípy. Součástí výstavy jsou reklamní cedule z pivovarů, účet z pivovaru z roku 1926, seznam dělnictva píseckého pivovaru i prapor Společenstva hostinských a výčepníků.

Zajímavostí je podle kurátorky plnička pivních lahví. "Neplnily jen pivovary, ale sami hostinští. Přišel jste si s lahvemi do hospody a tam je naplnili, platila se záloha. Nebyly etikety, tak každý pivovar tam měl vyleptané své logo nebo název," řekla Fidlerová.

Ke vzniku Československa plánuje muzeum ještě výstavu, jež připomene pomníky padlých. Zřizovatelem Prachatického muzea je Jihočeský kraj. Letos dal muzejníkům provozní příspěvek 13,4 milionu korun.