Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >


Kokosová voda je jako krevní plasma, dodává tělu elektrolyty
Datum: 15.11.2019

Vnitřní šťáva slouží jako výživa ořechu, proto obsahuje řadu živin a látek, které prospívají jak rostlině, tak lidskému organismus. Bohatá je zejména na draslík a sodík, v menší míře obsahuje ale i železo, vápník, hořčík, fosfor, měď, vitamin B a C. Přes svou sladkou chuť má jen malé množství sacharidů a kalorií.

 

Thajci popíjejí kokosovou vodu klidně jen jako osvěžující nápoj, ale využívá se i pro svůj diuretický účinek v případě ledvinových kamenů, při střevních infekcích, průjmech a horečnatých onemocněních, na pálení žáhy i při kožních chorobách. „WHO ji doporučuje jako alternativu orální dehydratace vzhledem k nízkému obsahu soli a glukózy,“ uvádí na svém webu Informační centrum bezpečnosti potravin.

Kokosová voda si získává oblibu kvůli příjemné chuti, se kterou lze dodržovat pitný režim, i když vám obyčejná voda nechutná, a na druhou stranu nechcete pít přeslazené džusy a limonády, proti kterým je kokosová voda rozhodně menším zlem. Holdují jí i sportovci, kteří oceňují její izotonické vlastnosti. Kokosová voda má stejnou osmolaritu jako vnitřní prostředí lidského organismu, proto se živiny z nápoje rychle vstřebávají do krve. Při sportu je žádoucí právě zvýšený příjem sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku, které jsou nezbytné pro svalovou práci, ale prospívají i při následné regeneraci svalů.

Pro svou schopnost rychle doplit živiny a rovněž rychle hydratovat je oceníte, i když se v létě výrazněji potíte či cítíte se unaveně. Trápí-li vás vysoký tlak nebo nemoci oběhové soustavy, mohlo by být pití kokosové vody prospět i vám. Podle ájurvédské medicíny napomáhá kokosová voda ředit krev a předchází infarktu i mrtvici. Těhotné ženy ji zas pijí proto, že má tlumit nevolnosti a pomáhat zbavit tělo zavodnění.

Jako lokální plodina je mladý kokos v Thajsku k dostání čerstvý a za přijatelnou cenu. Jste-li tam na dovolené, dejte si ho klidně každý den – na žízeň, pro zdraví a také proto, že tak dobrý ho jinde neochutnáte. V mladém kokosu najdete od 200 ml do 1 litru vody, čím je zralejší, tím menší objem tekutina zaujímá. V Česku koupíte spíše mladé kokosy, ve kterých je maximálně kolem 300 až 400 ml tekutiny, za jeden kokos přitom zaplatíte kolem osmdesáti korun. I když si zachovává stále dost draslíku i sodíku – draslíku má 250 mg/100 g, sodíku 42 ml/100 g, s ohledem na cenu je levnější dát si pro zvýšení draslíku obyčejné brambory, banán nebo čočku, sodíku míváte rovněž dost díky častému zastoupení soli v potravinách.

V Česku narůstá rovněž riziko, že koupíte kokos již zkažený. „Kazí se velmi rychle, a to působením polyfenoloxidázy a peroxidázy a kvůli rychlému nástupu kvašení,“ varuje Informační centrum bezpečnosti potravin. Voda v něm pak ztrácí svou čirou barvu, dužina růžoví až hnědne a začíná zapáchat. I proto na zdejším trhu seženete spíše kokosovou vodu zpracovanou. To ale znamená většinou pasterovanou, tedy ochuzenou o většinu živin, přirozenou chuť i vůni. Tu poté nahrazují přidaný cukr a aromata. Stačí se podívat na balení různých produktů v regálech obchodů, některé obsahují až 10 g přidaného cukru na 100 ml nápoje.