Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >


Potravinové banky za poslední dva týdny přerozdělily 330 tun jídla
Datum: 02.04.2020

02.04.2020 | Jejich obrat ve skladech se tak proti běžnému stavu zdvojnásobil. Jak ČTK řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová, po vládním zákazu podávání jídel v restauracích se v pražské bance sešlo mnoho surovin, které by podniky jinak vyhodily, ve zbytku republiky tak velké dary nebyly.

 

Nyní jsou na skladech hlavně mléčné výrobky, které pocházejí z programu Mléko do škol. Když jsou školy zavřené, neměl by je kdo sníst. Banky nyní podle ní mají znovu zájem o trvanlivé potraviny.

"Značné množství ovoce a mléčných potravin se podařilo zachránit ve spolupráci s ministerstvem zemědělství, které nám pomohlo koordinovat odběr 80 tun potravin z uzavřených škol. Další velkou pomocí jsou pak dary potravin od obchodních řetězců a také se s dary ozvala řada výrobců potravin," uvedl předseda federace Aleš Slavíček.

Láchová dodala, že banky nepřipravují balíčky s různými potravinami, jak to v minulých dnech dělala pražská banka. Ani ta už je v tuto chvíli podle ní připravovat nestíhá. Banky jsou podle ní v současnosti plnější, ale již to není jídlem z restaurací, které rychle zmizelo. "Spíše kvůli tomu, že převzaly zásoby z projektu mléko a ovoce do škol," dodala.

Ministerstvo zemědělství v posledních letech podpořilo potravinové banky skoro 210 miliony korun, pomáhá jim od roku 2016. "Budeme jim samozřejmě pomáhat i nadále, dokud se nenajde vhodnější systémové řešení, aby tato pomoc nebyla pouze na našem ministerstvu. Loni jsme například potravinové banky podpořili více než 116 miliony korun, což je o téměř 76 milionů více než v roce 2018," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Banky běžně získávají zboží také z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci a od pěstitelů a producentů. Jídlo z potravinových bank putuje k lidem, kteří jej potřebují, jako jsou matky samoživitelky nebo lidi v tíživé životní situaci.