https://bezpecnostpotravin.cz/efsa-predstavuje-online-platformu-tkplate-bezpecnost-potravin-bez-testovani-na-zviratech/

Vydáno: 22. 11. 2023
Autor: KM EFSA
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/vedec_laborator_orez-300x187.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/vedec_laborator_orez-768x480.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/vedec_laborator_orez-1536x959.jpg 1536w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/vedec_laborator_orez-2048x1279.jpg 2048w" alt="" width="1024" height="639" class="wp-image-48665" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Nová platforma TKPlate pro modelování a předpovídání toxicity chemických látek a toho, co se s nimi děje v těle člověka a zvířat, představuje důležitý milník na cestě k budoucnosti s minimem nebo žádnými testy na zvířatech v oblasti bezpečnosti potravin.

Historicky se posuzování bezpečnosti chemických látek v potravinách a krmivech (stejně jako u léčiv, spotřebních výrobků, průmyslových a dalších chemických látek) opíralo o důkazy z pokusů na zvířatech. Tato základní praxe při hodnocení rizik chemických látek zajišťuje bezpečnost našich potravin v podstatě již od 50. let 20. století.

Společnost a vědci však tuto praxi stále více zpochybňují, a to jak z etických, tak z vědeckých důvodů. Všichni chceme snížit utrpení zvířat – v posledních letech došlo ke zlepšení díky propagaci tří R (to replacereduce, and refine) – nahradit, omezit a zdokonalit pokusy na zvířatech.

Také využívání alternativních nástrojů k získání reprezentativnějších informací o toxikokinetice (TK) (studium procesů, jak tělo nakládá s potenciálně toxickými látkami) a toxicitě/toxikodynamice (TD) (proces interakce chemických látek s tělem a následných reakcí vedoucích k nepříznivým účinkům) se stává realitou.

Krok vpřed, „TKPlate“!

Předpovídání toxikokinetiky a toxicity pomocí softwaru s otevřeným přístupem

Vědci úřadu EFSA a několika špičkových evropských výzkumných organizací se spojili, aby vytvořili „TKPlate„. Jedná se o online platformu, která vědcům a regulačním orgánům nabízí prostor a sadu nástrojů pro modelování a předpovídání vlastností TK a TD.

V úřadu EFSA jsou hlavními vedoucími  této práce vědci toxikolog Jean-Lou Dorne a statistik (statistické modelování) Jose Cortiñas Abrahantes.

Jean-Lou: „Myšlenka na vytvoření platformy TKPlate vznikla v roce 2014, kdy byla vypracována vědecká zpráva o alternativních metodách k testování na zvířatech, které by mohli využívat odborníci úřadu EFSA. Zpráva navrhovala vývoj řady modelů TK a TD. Toxikokinetika vysvětluje, jak tělo chemickou látku absorbuje, distribuuje, metabolizuje a vylučuje. Toxikodynamika zkoumá toxické účinky chemických látek na molekuly, buňky, tkáně, orgány nebo celý organismus.“

Jose: „Úřad EFSA vyvíjel v letech 2015-2020 modely TK a vypracoval mnoho případových studií pro řadu druhů důležitých pro práci úřadu EFSA: lidé, pokusná zvířata (jako potkani a myši), hospodářská zvířata a další druhy jako jsou např. žížaly, které hrají roli v potravinovém a krmivovém řetězci.

Úřad EFSA zadal důležité části práce akademickým partnerům a národním agenturám, přičemž za úspěšný výzkum v této oblasti získalo několik mladých vědců doktorát.“

Jedinečnost v oblasti bezpečnosti potravin – co umí TKPlate?

Jean-Lou: „Platforma TKPlate je v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv jedinečná.“

„Platforma umožňuje hodnotitelům rizik a dalším osobám zabývajícím se toxikologií modelovat procesy TK a TD u všech druhů zahrnutých do platformy. V podstatě si vyberete druh, chemickou látku nebo skupinu chemických látek, vstupní parametry, jako je typ expozice, a pak modely spustíte jedním kliknutím.

„Platforma TKPlate vypočítá koncentrace chemických látek v těle z příjmu (TK) a předpoví účinky (TD), které mohou způsobit. Tyto výsledky mohou přímo nahradit údaje z testů na zvířatech, čímž se sníží potřeba nových experimentů. Platforma funguje i v opačném směru; můžeme odhadnout expozici, pokud máme k dispozici údaje, jako jsou koncentrace chemických látek v krvi nebo moči. TKPlate má mnoho dalších funkcí, včetně modelování TK-TD a nástroje pro posuzování rizik chemických směsí.

„Na konci práce s platformou TKPlate dostanete automatizovanou zprávu, která obsahuje podrobnosti o všech vstupech a výstupech, údaje a grafy. Tato zpráva může být přímo zahrnuta do vědeckého posouzení jako součást důkazní základny.“

Vytvoření platformy TKPlate – obrovské úsilí

TKplate je víc než jen modely, ale ty jsou důležitou součástí toho, co platforma nabízí.

Jose: „Typy modelů v TKPlate jsou složité na vývoj, protože odrážejí koncepční rámec toho, jak látka interaguje s organismem. Všechny modely jsou samozřejmě zjednodušením reality, takže výzva spočívá ve snaze zachytit proces co nejpřesněji, snížit složitost a dosáhnout něčeho zobecnitelného.“

„Snaha napodobit celý proces v organismu není reálná, takže úkolem je zvážit, které složky zachovat, aby byly co nejodolnější, pokud by naše předpoklady byly nepřesné nebo chybné.“

„Vývoj takovýchto dobře propracovaných modelů, včetně testování a ověřování, trvá nejméně rok, v závislosti na složitosti organismu a všech složek, které chceme zahrnout. Je to skutečně mamutí úsilí a výzkumníkům, kteří modely vytvořili, patří náš dík. Kromě modelů vytvořených v letech 2015 až 2020 se dosud stále vyvíjí další nové modely.“

Spolehlivost modelů TK

Vzhledem k tomu, že se nástroje, jako je TKPlate, stávají životaschopnými, je potřeba se zaměřit na jejich spolehlivost jako zdrojů důkazů.

Jean-Lou: „Stejně jako u všech vědeckých informací mají předpovědi poskytované těmito modely variabilitu a nejistotu, v závislosti na dostupných údajích pro daný druh a testovanou chemickou látku. Ty jsou transparentně uváděny v řadě případových studií s využitím mezinárodních standardů pro posouzení spolehlivosti každého modelu.“

Jose: „Veškeré modelovací práce, které jsme zadali externím dodavatelům, vyžadovaly rozsáhlé ladění, testování a validaci, a to nejen s využitím existujících údajů z testů na pokusných zvířatech, ale také dalších laboratorních údajů vytvořených dodavateli. Případové studie testovaly výsledky modelů v různých souvislostech a pro různé druhy a přinesly výsledky, které odpovídají našim očekáváním. Díky tomu jsme si jisti spolehlivostí a robustností modelů.“

Používá se již TKPlate při hodnocení rizik?

Integrace modelů TK do uživatelsky přívětivého rozhraní – aktuálně spuštěná platforma – je důležitým krokem k zavedení jejich používání při hodnocení chemických rizik v úřadu EFSA i mimo něj.

Carlos Gonçalo das Neves je hlavním vědeckým pracovníkem úřadu EFSA a horlivým propagátorem vývoje „metodik nového přístupu“ (NAM), jako je TKPlate.

Carlos: „Potenciál TKPlate a dalších podobných nástrojů NAMs je ohromující. Některé softwarové NAM se již v EFSA používají a hrají stále větší roli v některých našich hodnoceních rizik.“

„Platforma TKPlate se zatím v hodnoceních EFSA nepoužívá, ale aplikace jeho modelů se zkoumají s cílem optimalizovat platformu a upřednostnit školení našich zaměstnanců a odborníků v celé Evropě. To podpoří využití platformy při hodnocení rizik vědeckými panely EFSA, doufejme, že již v blízké budoucnosti. A samozřejmě můžeme a chceme tuto podporu rozšířit i na další agentury EU a vnitrostátní orgány.“

„Stojíme na prahu nové éry v oblasti hodnocení chemických rizik, která přinese nejen vítané snížení potřeby testování na zvířatech, které si občané velmi přejí, ale také další zlepšení kvality a relevance údajů používaných při hodnocení. Pevně doufám, že platforma TKPlate bude v tomto směru představovat velký krok vpřed.“ 

„Vědecké poradní orgány, jako je EFSA, již čekají na možnost poskytování hodnocení rizik pomocí NAM.  Je důležité, aby regulační orgány a společnost měly jistotu, že všechny výstupy pro podporu rozhodování jsou založeny na spolehlivých vědeckých poznatcích. Jsme přesvědčeni, že platforma TKPlate splní svůj úkol.“


Interaktivní platforma TKPlate pro modelováníTKPlate Interactive Modelling Platform


Zdroj: EFSA, (Introducing TKPlate – food safety without animal testing?)