https://bezpecnostpotravin.cz/vysledky-agrochemickeho-zkouseni-zemedelskych-pud-zaverecna-zprava-za-cyklus-2018-2023/

Vydáno: 24. 7. 2024
Autor: ÚKZÚZ
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/07/puda_na-ruce-300x160.png 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/07/puda_na-ruce-768x408.png 768w" alt="" width="867" height="461" class="wp-image-55106" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Hodnotící zpráva předkládá statistické hodnocení základních agrochemických parametrů a mikroelementů získaných v šestiletém cyklu prováděném na zemědělské půdě mezi lety 2018-2023.

Agrochemické zkoušení zemědělských půd (dále jen AZZP) představuje pravidelné zjišťování vybraných parametrů půdní úrodnosti s možností usměrňovat používání hnojiv. Výsledky zkoušení jsou pro zemědělce podkladem pro zpracování racionálního systému hnojení. Ministerstvu zemědělství (dále jen MZe) a dalším orgánům státní správy umožňuje AZZP sledovat vývoj půdní úrodnosti v rámci celé České republiky (dále jen ČR). Umožňuje posoudit vliv intenzity hnojení na půdní vlastnosti, předpovídat potřebu hnojení a v obecném pojetí ovlivňovat agrární politiku v oblasti výživy rostlin a hnojení.

Agrochemické zkoušení zemědělských půd je prováděno podle zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích, substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech) a vyhlášky č. 275/1998 Sb., o agrochemickém zkoušení zemědělských půd a zjišťování půdních vlastností lesních pozemků, ve znění pozdějších předpisů.

Agrochemické zkoušení zemědělských půd provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (dále jen ÚKZÚZ), který metodicky a organizačně zabezpečuje odběr půdních vzorků, provádí analýzy, zpracovává výsledky a předává je k využití MZe ČR a dalším orgánům státní správy.

Výsledky Agrochemického zkoušení zemědělských půd automaticky a průběžně uveřejňované prostřednictvím LPIS jsou primárně určeny pro zemědělské subjekty, kterým systém umožnuje kontrolovat a zlepšovat kvalitu půdy.

Přílohy

Zdroj: ÚKZÚZ