https://bezpecnostpotravin.cz/xxiii-konference-zlepsovatelu-a-vynalezcu-ve-vcelarstvi-v-olomouci-je-minulosti/

Vydáno: 7. 11. 2024
Autor: Český svaz včelařů
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/11/vystava_C.-svaz-vcelaru_orez-300x201.jpg 300w" alt="" width="739" height="495" class="wp-image-72979" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; width: 820px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: ČSV

Výstaviště Flora Olomouc hostilo 25. – 26.10. 2024 tradiční již 23. ročník Konference vynálezců a zlepšovatelů ve včelařství. Pavilon A byl po dva dny plný včelařů z ČR, Slovenska i Polska. Na Výstaviště Flora Olomouc jsme se vrátili vinou covidových opatření v letech 2020 a 2021 až po šesti letech. Kromě stánků s včelařskými exponáty, které soutěžily o přední místa soutěže zlepšovacích návrhů a vynálezů ve včelařství se v pavilonu A konala doprovodná mezinárodní prodejní výstava včelařských pomůcek, potřeb a také včelích produktů Hanácká včela. Nu a poslední část pavilonu byla v prvním patře – sál, kde probíhaly přednášky na téma nemoci včel, šlechtitelská práce, úlové systémy a jejich údržba, nové nebezpečí pro včely – výskyt sršně asijské, také proběhlo představení Portálu včelaře. Zkrátka na jednom místě mnoho zajímavého a nového pro chovatele včel, ale i pro toho, koho včelařství zajímá. Olomouc se stala po dva dny i místem setkání kolegů včelařů z různých koutů republiky i zahraničí.

Součástí konference bylo samozřejmě i vyhodnocení exponátů zlepšovatelů. První místo získal kompozitní včelí rámek od Ing. Miroslava Běhavky, druhé místo obsadil Martin Beneš a jeho Offline výdejní automat medu s bezhotovostními platbami, na třetím místě se umístil Tomáš Jaša s míchadlem na cukr.

Vyhodnocení s patřičným popisem připraví členové racionalizační komise a najdete jej v některém z příštích čísel časopisu Včelařství.

Tradičně nechybělo předání certifikátů v soutěži Český med r. 2024. Zástupci Výzkumného ústavu včelařského předali chovatelům, kteří svůj med poslali k rozboru a dalšímu hodnocení, nejen certifikáty zlatých nebo stříbrných medailí, ale i nová víčka na sklenice.

Víčka s logem svazu a nápisem Český med může získat jen ten chovatel, jehož med splňuje přísné parametry svazové normy Český med č. 1/1999 a má certifikát kvalitního českého medu vystavený laboratoří VÚVč, s.r.o..

Stánek na výstavišti mělo i oděvní družstvo Vývoj Třešť, které nám šije včelařské spolkové obleky. Nabízelo zde ušití obleku s výstavní slevou. Nechyběly také stánky našich partnerů SOUV-VVC, o.p.s. v Nasavrkách, Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o. a Slovenského svazu včelařů.

Novinkou letošní konference byla výroba sochy sv. Ambrože, patrona včelařů. V průběhu akce ji vytesal řezbář Josef Pavlík z lipového dřeva. Socha musí ještě vyschnout. Pak bude umístěna v sídle svazu.

Za hladký průběh akce patří díky členům Racionalizační komise pod vedením předsedy Dr. Františka Kamlera, pracovníkům sekretariátu svazu, pracovníkům Výstaviště Flora Olomouc a také organizátorovi výstavy Hanácká včela – Okresní organizaci ČSV, z. s. Olomouc v čele s předsedou Leo Czabem.

Příští konference se bude konat za dva roky na Slovensku. Těšíme se na nové nápady, jak zjednodušit práci včelařů a zlepšit život včel.

Mgr. Jarmila Machová

Zdroj: Český svaz včelařů