https://bezpecnostpotravin.cz/efsa-rezidua-veterinarnich-leciv-v-potravinach-nedodrzovani-predpisu-zustalo-v-roce-2023-nizke/

Vydáno: 25. 2. 2025
Autor: KM EFSA
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/05/laborator_vejce_maso_orez_m-300x181.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/05/laborator_vejce_maso_orez_m-768x463.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/05/laborator_vejce_maso_orez_m.jpg 1291w" alt="" width="1024" height="618" class="wp-image-53444" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Dne 25. února 2025 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) svou výroční zprávu za rok 2023 o výsledcích monitorování reziduí veterinárních léčivých přípravků a dalších látek u živých zvířat a v živočišných produktech. Zprávu doprovází interaktivní řídicí panel, vizualizace dat a stručná zpráva „Veterinární léčiva v potravinách – nedodržování předpisů zůstává v roce 2023 nízké“, která je k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině, italštině a španělštině.

Zpráva úřadu EFSA potvrzuje, že i v roce 2023 pokračoval trend vysokého dodržování oficiálních limitů v uvedené oblasti. Přezkum se zabývá přítomností povolených a nepovolených farmakologicky účinných látek a jejich reziduí v potravinách. Údaje ve zprávě za rok 2023 pocházejí z členských států EU, Islandu a Norska.

V roce 2023 bylo procento nevyhovujících vzorků celkově 0,11 % (602 z 548 194 vzorků).

Tato zpráva je první, která obsahuje revidované rozdělení vzorků do tří plánů:

  • Národní plán kontroly na základě rizik pro výrobu v ČS – nesoulad 0,15 %
  • Národní plán randomizovaného dozoru (náhodně) – nesoulad 0,29 %
  • Národní plán kontrol na základě rizik pro dovoz ze třetích zemí – nesoulad 0,23 %

Zpráva úřadu EFSA podporuje manažery rizik v Evropské komisi a členských státech při hodnocení účinnosti plánů kontroly farmakologicky účinných látek a jejich reziduí v rámci omezování přítomnosti těchto skupin látek v potravinovém řetězci EU. Pomáhá také stanovit následná opatření k dalšímu snížení nesouladu v následujících letech.

Zpráva za rok 2023 o výsledcích sledování reziduí veterinárních léčivých přípravků a dalších látek v živých zvířatech a živočišných produktech:

Zdroj: EFSA