
Nežádoucí účinky přípravků na ochranu rostlin musí být sledovány a zohledňovány, aby bylo možné v případě potřeby upravit jejich používání a povolení k uvedení na trh. V rámci svého systému fytopharmacovigilance analyzovala Francouzská Agentura pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost (ANSES) výsledky významné vědecké studie: kolektivní odborné posouzení „Inserm“ týkající se souvislostí mezi expozicí pesticidům a lidským zdravím, aktualizované v roce 2021. Na základě této analýzy agentura identifikovala několik signálů týkajících se zdraví, včetně silného signálu týkajícího se pyrethroidů, které se používají v přípravcích na ochranu rostlin, biocidních přípravcích a veterinárních léčivých přípravcích. ANSES znovu zdůrazňuje, že je důležité pravidelně přezkoumávat hodnocení látek a přípravků s ohledem na nové údaje.
Sledování nepříznivých účinků přípravků na ochranu rostlin
I přesto, že jsou přípravky na ochranu rostlin před uvedením na trh posuzovány z hlediska bezpečnosti, mohou mít nechtěné účinky na zdraví a životní prostředí. Systém fytopharmacovigilance agentury ANSES, který je v Evropské unii jedinečný, sleduje tyto účinky v reálných podmínkách použití, aby bylo možné přijmout vhodná opatření.
Za účelem identifikace potenciálních signálů ohrožení zdraví shromažďuje tento systém vigilance velké množství údajů o přítomnosti reziduí pesticidů v životním prostředí, o pozorované expozici a o dopadech na zdraví živých organismů a ekosystémů. Kromě údajů ze studií, průzkumů a měření prováděných v životním prostředí se zohledňují také vědecké publikace, přičemž zvláštní pozornost se věnuje epidemiologickým studiím o lidském zdraví. S ohledem na to analyzovala agentura ANSES závěry kolektivního odborného posouzení Inserm z roku 2013, aktualizovaného v roce 2021, které poskytlo přehled současných znalostí o souvislostech mezi expozicí pesticidům a výskytem onemocnění.
Mezi třídy „pesticidních“ přípravků a látek studovaných ve studii Inserm patřily přípravky na ochranu rostlin pro zemědělské účely, biocidní přípravky a veterinární přípravky. Agentura ANSES zaměřila svou analýzu fytopharmacovigilance na látky, které jsou v Evropské unii stále schváleny pro použití na ochranu rostlin. Četné látky identifikované v kolektivním odborném posouzení ve studii Inserm, které již nejsou povoleny pro použití v zemědělství, jako jsou organochloriny, proto nebyly v této analýze zohledněny.
ANSES již výsledky odborného posouzení Inserm několikrát využila: pro své odborné posouzení rakoviny prostaty související s expozicí pesticidům, včetně chlordekonu, v rámci profesní činnosti, které vedlo k vytvoření tabulky nemocí z povolání pro systém sociálního zabezpečení v zemědělství, a pro aktualizaci referenčních hodnot toxicity fungicidů inhibujících sukcinátdehydrogenázu (SDHi). Kromě toho během konzultační fáze evropského přezkumu regulace glyfosátu, která byla zorganizována před zveřejněním závěrů posouzení, byla předložena ve studii Inserm zpětná vazba z vlastního odborného posouzení.
Důležité signály, které je třeba zohlednit u pyrethroidů
Skupina nezávislých odborníků byla agenturou ANSES pověřena identifikovat varovné signály v různých výsledcích kolektivního odborného posouzení Inserm. Za tímto účelem odborníci porovnali několik typů údajů, včetně údajů o předpokládaných souvislostech mezi expozicí pesticidům a lidskými chorobami, jak je stanovil Inserm, údajů o povolených použitích a údajů o toxicitě různých pesticidů.
Tato analýza identifikovala několik signálů. Nejvýznamnější se týkaly organofosfátů, zejména pyrethroidů. Tyto insekticidy se stále široce používají, a to jak v profesionálním zemědělství, tak pro profesionální a amatérské biocidní aplikace. Část studie Estebana o úrovni kontaminace pesticidy ve francouzské populaci (Santé publique France, 2021) rovněž ukázala vysokou frekvenci kvantifikace pyrethroidů, která byla vyšší u dětí než u dospělých.
Hlavní signál pro třídu pyrethroidů se týkal poruch internalizačního chování u dětí, jejichž matky byly během těhotenství vystaveny působení těchto látek. Poškození spermií bylo zjištěno také u obecné populace (všechny zdroje expozice dohromady), avšak s nižší mírou pravděpodobnosti. Deltamethrin, pyrethroidní insekticid, byl také spojován se zvýšeným rizikem chronické lymfocytární leukémie/lymfocytárního lymfomu v souvislosti s expozicí při práci, s mírnou mírou pravděpodobnosti.
Za účelem dalšího prozkoumání závěrů zprávy Inserm analyzovala expertní skupina pro fytopharmacovigilance také výsledky nedávné epidemiologické studie (Qi et al., 2022) týkající se pyrethroidů. Tato analýza potvrdila, že prenatální expozice pyrethroidům může mít nepříznivé účinky na neurologický vývoj velmi malých dětí.
Za účelem zavedení preventivních opatření v oblasti veřejného zdraví doporučuje ANSES identifikovat nejvýznamnější zdroje expozice pyrethroidům mezi všemi možnými způsoby použití insekticidů: léčivé přípravky, přípravky na ochranu rostlin a biocidy, včetně těch, které se používají k ošetření stavebních a nábytkových materiálů a textilií.
Pokud jde o organofosfáty, jejich použití je v současné době ve Francii velmi omezené a produkty obsahující malathion již nejsou v zemi povoleny. EFSA byla informována o zdravotních signálech identifikovaných v rámci systému fytopharmacovigilance pro tuto látku, přičemž její evropské schválení je v současné době přezkoumáváno.
S přihlédnutím ke všem dostupným vědeckým údajům pro posouzení přípravků na ochranu rostlin
Zjištěné signály zdůrazňují význam pravidelné aktualizace posouzení rizik pro každý přípravek na ochranu rostlin a látku. Tato ostražitost je o to důležitější u látek na ochranu rostlin schválených na dlouhou dobu. ANSES poukazuje na to, že podle evropských předpisů může být schválení účinné látky přezkoumáno, pokud to zpochybní nové vědecké a technické poznatky.
Při přezkumu přípravků a látek a obnovování rozhodnutí agentura dále zdůrazňuje nutnost využívat veškerou dostupnou a relevantní vědeckou literaturu, včetně epidemiologických studií a signálů a varování ze systémů sledování. Zásadní je také neustálá aktualizace metodik posuzování a ANSES znovu potvrzuje svůj závazek přispívat k tomuto úsilí v rámci harmonizované činnosti EFSA.
Interpretace epidemiologických údajů a obecněji údajů z vigilance však zůstává značně omezena obtížným přístupem k podrobným údajům o skutečném současném a minulém používání produktů. Proto ANSES opakuje své doporučení, aby byly údaje o používání přípravků na ochranu rostlin dlouhodobě zpřístupňovány a uchovávány.
Na závěr agentura poukazuje na to, že omezení použití na nezbytné minimum je nezbytnou součástí řízení rizik biocidních přípravků, veterinárních přípravků a přípravků na ochranu rostlin, ať už v profesionálním nebo domácím prostředí, vzhledem k jejich potvrzeným farmakologickým a/nebo toxikologickým účinkům.
Další informace
- Read the preamble and the collective expert assessment report: Phytopharmacovigilance: identification of signals from the INSERM collective expert assessment on the effects of pesticides on human health (PDF in French)
- Read the scientific watch alert on the effect of exposure to pyrethroids during pregnancy on the neurological development of one-year-old children (PDF in French)
Zdroj: ANSES