Česká technologická platforma pro potraviny


INFORMACE

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení vzhledem k nastaveným preventivním opatřením infekce covid-19
29.05.2020

EU plánuje revizi legislativy pro dopravu zvířat
29.05.2020

Dopad pandemie COVID-19 na potravinový systém
29.05.2020

COVID-19 epidemic - Cancellation of BTSF Activities
29.05.2020

Ctpp >


Test ruské zmrzliny 2019
Datum: 12.07.2019
dTest
Vydáno: 12.7.2019
 
Autor: dTest
Informace organizace dTest

Pokud bychom anglický výraz ice cream přeložili doslova jako ledovou smetanu, přesně by padnul ruské zmrzlině. Ta možná už není typickým příkladem lehkého letního osvěžení, nicméně své věrné příznivce neztrácí. Právě pro ně jsme prozkoumali kvalitu ruských zmrzlin nabízených v mrazácích českých obchodů. Přinášíme hodně příjemných zpráv – většinou jsou skutečně ze smetany a ani chutí nezklamou. Přesto jsme i u nich narazili na jednoho nepoctivce.

Možná i pro vás je ruská zmrzlina synonymem pro poctivé smetanové osvěžení. Připravili jsme test ruských zmrzlin, abychom se dozvěděli, jak jsou na tom s kvalitou.

Laboratoří jsme provedli celkem 11 výrobků české polské i litevské produkce. Drtivá většina zmrzlin se hlásila mezi smetanové. Důležitou zkouškou proto bylo měření obsahu mléčného tuku a pátrání po rostlinných tucích, jejichž použití je ve smetanových mražených krémech zakázáno. Bohužel, jedna ze zmrzlin v této zkoušce neobstála.

Dále test pokračoval ochutnávkou. Při té jsme sledovali, jak zmrzliny vypadají, voní a chutnají, přičemž zvláštní důraz jsme kladli na intenzitu smetanové chuti. Ochutnávkou zmrzliny prošly bez větších problémů, na žádnou vyloženě špatnou jsme nenarazili.

Poslední praktickou zkouškou byl tzv. meltdown test. Při něm jsme sledovali, jak rychle zmrzliny tají a odkapávají. Platí přitom, že čím je zmrzlina stabilnější, tím pomaleji taje.

Na závěr testu jsme prošli informace na obalech. Ve složení jsme hledali, zda výrobci deklarují použití glukózového sirupu, stabilizátorů, škrobu a přírodních aromat.

Více na : https://www.dtest.cz/clanek-7405/test-ruske-zmrzliny-2019

Publikováno v časopise 7/2019     

 Zdroj: dTest