Vydáno: 22. 9. 2023
Autor: Gate2Biotech

 

Foto: Shutterstock

Gate2Biotech – Nekonečná bitva s rezistentními patogeny si žádá stále nové nápady a strategie, které můžeme používat pro záchranu životů. S takovým nápadem nedávno přišel tým University of Hong Kong. Využili pozoruhodnou slabinu rezistentních bakterií – jejich zálibu v železu.

Železo je pro bakterie zásadní živinou, kterou využívají v řadě klíčových buněčných procesů, jako je replikace DNA nebo energetický metabolismus. Bakterie bez železa strádají.

Hongzhe Sun a jeho spolupracovníci vytěžili tuto slabinu a vyvinuli strategii Trojského koně (Dual Trojan Horse) proti rezistentním bakteriím. Jde o současné použití léčiva obsahujícího železo (např. CBS, colloidal bismuth citrate) a antibiotika ze skupiny sideromycinu, rovněž se železem. Dohromady představují velmi účinnou zbraň.

Tímto způsobem je totiž možné bakterie přelstít, aby považovaly antibiotikum se železem za zdroj železa a pustily si ho do buňky, jako kdyby se zásobovaly železem. Strategie Trojského koně zajistí, že účinnost sideromycinů proti rezistentním bakteriím je mnohem vyšší.

Badatelé tuto novou metodu použití antibiotik úspěšně otestovali na živých laboratorních myších. Léčba Trojským koněm se ukazuje jako slibná a pokud obstojí v klinických testech, mohla by přinést novou naději pacientům ohroženým rezistentními infekcemi.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více naleznete zde: https://phys.org/news/2023-09-dual-trojan-horse-strategy-combat.html

 

Zdroj: Gate2Biotech