https://bezpecnostpotravin.cz/na-cesky-trh-se-dostal-francouzsky-syr-s-obsahem-nebezpecne-bakterie/

Vydáno: 3. 11. 2023
Autor: SVS
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/Stahovany-syr-ilustracni-zaber-300x113.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/Stahovany-syr-ilustracni-zaber-768x288.jpg 768w" alt="" width="840" height="315" class="wp-image-47849" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom;" loading="lazy" decoding="async" />
IIustrační foto: SVS

Tisková zpráva  Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu prodával francouzský sýr Morbier, který by mohl obsahovat baktérie Escherichia coli produkující závadný shigatoxin. Na český trh směřovalo více než 100 kg tohoto výrobku. Prodával se zejména v některých menších prodejnách a také v obchodním řetězci Kaufland. SVS informace o přítomnosti zdravotně závadné potraviny obdržela od zahraničních dozorových orgánů prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Většinu výrobku se podařilo stáhnout z prodeje, menší část se však prodala.

Identifikace výrobku:

Název: MORBIER MON
Výrobce: 
Fromagerie Monnin, ZUF La Vie d’Ornans, Chantrans, 25330, France
Šarže/datum minimální trvanlivosti: 15.10.; 31.10.; 7.11.; 12.11.; 13.11.;19.11.; 29.11.; 5.12.; 26.12.; 3.1.2024

K distribuci do ČR postupně došlo ve dvou fázích v průběhu září a října. Nejprve prostřednictvím nizozemských společností Zijerveld Bodegraven Netherlands a Intercheese Holland směřovalo do ČR 60 kg výrobku k několika menším odběratelům (např. menším prodejnám potravin či sýrárnám). Oba výše zmínění distributoři po zjištění závadnosti výrobku upozornili své odběratele, kteří začali stahovat sýr z prodeje. V druhé fázi distribuovala z Polska společnost Euroser necelých 50 kg sýru do skladů řetězce Kaufland, který také neprodleně začal produkt stahovat.

Celá vyrobená šarže byla rozdělena do několika menších s různými daty minimální trvanlivosti (viz výše). Sýr byl tuzemským odběratelům dodán ve velkých baleních, které se následně porcují a balí na prodejnách.

Zákazníci, kteří výrobek zakoupili, by jej v žádném případě neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Pokud je potravina konzumována spotřebitelem, představuje přítomnost Shiga toxin-produkující E. coli neboli STEC riziko vzniku onemocnění u člověka. Klinicky se projevuje jako vodnatý nebo krvavý průjem (tzv. hemoragická kolitida), případně až jako velmi závažný, potenciálně život ohrožující hemolyticko-uremický syndrom (HUS). Konzumace takové potraviny je tedy nebezpečná zejména pro zranitelné skupiny jako jsou malé děti, staří či nemocní lidé nebo těhotné ženy.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS