https://bezpecnostpotravin.cz/gm-rostliny-funguji-jako-zive-senzory-nebezpecnych-chemikalii/

Vydáno: 6. 11. 2023
Autor: Gate2Biotech
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/pesticidy_postrik_blizko_orez-300x149.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/pesticidy_postrik_blizko_orez-768x382.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/pesticidy_postrik_blizko_orez.jpg 1272w" alt="" width="1024" height="510" class="wp-image-47968" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Výzkumný tým americké University of California – Riverside řešil pozoruhodný rébus – jak zařídit, aby živá rostlina dokázala detekovat vybrané chemické látky v prostředí, aniž by to ohrozilo její schopnost normálně růst.

V loňském roce výzkumný tým zjistil, že receptory kyseliny abscisové (ABA) rostlinných buněk lze přimět, aby vázaly i jiné chemické látky než ABA. Letos se výzkumníkům podařilo zajistit, že rostliny po takovém navázání určitých látek zčervenají.

Sean Cutler a jeho kolegové tuto technologii vyzkoušeli na extrémně toxickém pesticidu, širokospektrálním organofosfátu azinfos-ethylu, komerčně známému jako Gusathion. Na řadě míst je tento pesticid zakázaný.

Součástí experimentů byla i přeměna dalšího organismu na živý senzor, v tomto případě kvasinek. Badatelé dokázali vytvořit GM kvasinky, které reagovaly na dvě chemické látky současně, což v případě rostlin zatím není možné.

Sean Cutler by byl rád, kdyby se jim povedlo vytvořit rostlinu schopnou detekovat třeba 100 různých nebezpečných pesticidů zároveň. Čím rozsáhlejší detekce to bude, tím lépe pro aplikace v životním prostředí. Zároveň je ale zřejmé, že rozsah takových detekcí nepůjde zvyšovat do nekonečna.

Detekční rostliny bohužel nejsou na trhu a jen tak nebudou, přestože jde o velmi praktickou technologii. Kvůli extrémnímu přístupu úřadů vůči GM organismům by povolování takových rostlin trvalo mnoho let. Je to ale každopádně slibný objev, který ukazuje možnosti chytrých genetických manipulací.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Scientists engineer plants to speak in color as environmental sensors for dangerous chemicals (phys.org)

Zdroj: Gate2Biotech