https://bezpecnostpotravin.cz/svetovy-den-bez-tabaku-vyhlasuje-who-od-roku-1988-vzdy-na-31-kvetna/

Vydáno: 29. 5. 2024
Autor: HSHMP

Ochrana dětí před vlivy tabákového průmyslu” je téma pro letošní rok.

Hygienická stanice hlavního města Prahy upozorňuje na toto závažné téma. Jedná se o ochranu dětí před nabízením, propagací a všudypřítomnou prezentací tabákových výrobků. V celosvětovém měřítku nelze zavírat oči před takovými skutečnostmi, jako je pěstování tabáku místo kulturních plodin, zprostředkované ničení půdního fondu a likvidace zemědělců, pěstujících základní plodiny. Ochrana dospělých i dětí před zdravotními riziky užívání tabákových výrobků je celosvětový problém a týká se skutečně všech zemí bez rozdílu.

Na webových stránkách Světové zdravotnické organizace je publikován text „Více než 100 důvodů, proč přestat kouřit“ , z nějž na ukázku vyjímáme:

Tabák způsobuje každý rok 8 milionů úmrtí – nestaňte se jedním z nich.
Více než 1 milion lidí zemře každý rok na následky pasivního kouření.

Užívání tabáku je zodpovědné za 25 % všech úmrtí na rakovinu na celém světě.
Kuřáci mají až 22krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich během života vyvine rakovina plic, než u nekuřáků. Kouření tabáku je hlavní příčinou rakoviny plic a způsobuje více než dvě třetiny úmrtí na rakovinu plic na celém světě.
U jednoho z pěti kuřáků tabáku se během svého života rozvine chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), zejména u lidí, kteří začnou kouřit během dětství a dospívání, protože tabákový kouř výrazně zpomaluje růst a vývoj plic.
Kuřáci tabáku mají až dvojnásobné riziko mrtvice a čtyřikrát vyšší riziko srdečních onemocnění.
Kouření způsobuje mnoho očních onemocnění, která, pokud se neléčí, mohou vést k trvalé ztrátě zraku.

Kuřáci mají větší pravděpodobnost neplodnosti.
Kouření také snižuje počet, pohyblivost a tvar spermií u mužů.
Kuřačky jsou vystaveny vyššímu riziku mimoděložního těhotenství, což je pro matku potenciálně smrtelná komplikace, při které se oplodněné vajíčko uchytí mimo dělohu.
Ženy, které kouří nebo jsou během těhotenství vystaveny pasivnímu kouření, jsou vystaveny zvýšenému riziku potratu.

Zahřívané tabákové výrobky jsou samy o sobě tabákovými výrobky, a proto přechod z konvenčních tabákových výrobků na zahřívaný tabák neznamená odvykání.
E-cigarety představují významná rizika pro těhotné ženy, které je používají, protože mohou poškodit rostoucí plod.
Nikotin v e-cigaretách je vysoce návyková droga, která může poškodit vyvíjející se mozek dětí.

Lze pojmenovat i nezdravotní důvody, hovořící proti výrobě, prodeji a užívání tabákových výrobků:
Více než 1 milion dětí je zaměstnáno na pěstování tabáku, což má dopad nejen na jejich zdraví, ale také na jejich schopnost navštěvovat školu.
Na každých 300 vyrobených cigaret (zhruba 1,5 kartonu) je zapotřebí jeden strom pouze k vysušení tabákových listů.

Neutratíte-li peníze za tabák a výrobky z něj, můžete si koupit něco jiného, důležitějšího nebo zajímavějšího. Snadněji to uděláte, když nebudete závislí. Tedy když kouřit ani nezačnete!

https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/05/Svetovy-den-bez-tabaku_2024-300x166.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/05/Svetovy-den-bez-tabaku_2024-768x426.jpg 768w" alt="" width="982" height="545" class="wp-image-53748" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom;" loading="lazy" decoding="async" />

Zdroj: HSHMP