11.07.2024
Na konci června diskutovali vedoucí projektových oddělení výzkumných organizací odpovědní za Horizont Evropa/H2020 s národními kontakty (NCP), zástupci MŠMT i CZELO o novinkách v programu Horizont Evropa, o přípravě nového rámcového programu FP10 i interní komunikaci informací v rámci jednotlivých organizací.
Setkání zástupců téměř všech TOP 20 největších českých příjemců z Horizontu Evropa zorganizovalo TC Praha jako Národní kontaktní organizace pro rámcové programy EU v rámci aktivit neformální sítě NINET (Česká národní informační síť pro rámcové programy EU).
Ohledně přípravy FP10 účastníci považují za důležité:
- navýšení rozpočtu pro ERC a MSCA (nikoliv ale na úkor druhého pilíře)
- minimální zásahy do principů fungování ERC a MSCA (u MSCA se zamyslet např. nad možností nových schémat podporujících udržitelnost a návaznou spolupráci)
- zajistit udržitelnost výzkumných infrastruktur
- zachovat strukturu druhého pilíře – klastry (je srozumitelná, logická a vyhovující)
- nepokračovat v trendu obrovských konsorcií (velice mnoho partnerů a velké rozpočty)
- zvýšení poměru základního výzkumu v druhém pilíři
- zajistit možnost bottom-up přístupu pro cross-cutting témata ve druhém pilíři
- nezvyšovat poměr misí, zpřehlednit je, lépe komunikovat a zamyslet se nad efektivností využití
- zajistit efektivnější implementaci kaskádového financování (včetně lepší komunikace)
- nastavit jednotná pravidla pro fungování jednotlivých partnerství (zamezit „národní/individuální kreativitě“) a lépe komunikovat
- diskutovat o utilizaci otevřené vědy
- zamyslet se nad efektivnějším hodnocením (např. možností širší škály pro hodnocení)
- podpořit lump sum přístup (nicméně vyjasnit otázky související s kontrolou a účtováním)
- zajistit finanční prostředky také pro karierní rozvoj výzkumných manažerů a manažerek (jsou nezbytnou součástí efektivně fungujícího evropského výzkumného prostoru)
V diskusi o interní komunikaci se účastníci shodli na tom, že cennými nástroji jsou pravidelné newslettery na míru dané instituce/oddělení, moderní formy komunikace jako efektivní využívání SharePoint/Intranet, komunikace v Teams, ale také tradiční organizace prezenčních porad, školení, seminářů, setkávání a osobní komunikace. Zástupci sdíleli své zkušenosti s jednotlivými nástroji a sdíleli s ostatními příklady dobrých praxí.
TC Praha se těší na další spolupráci a setkání v prosinci 2024.
Zaujímáte pozici vedoucího projektového oddělení/agendy Horizont Evropa/H2020? Máte zájem připojit se k těmto setkáváním, která se budou konat v Praze dvakrát do roka? Napište na chvojkova@tc.cz.