https://bezpecnostpotravin.cz/editace-genu-log-zaridi-beztrnne-rostliny/
Růže a některé další okrasné rostliny jsou vyzbrojené trny, díky čemuž je péče o něco spojená s nemalým adrenalinem. Ještě horší je to v případě některým otrněných plodin, jako jsou například ostružiny nebo některé lilky. Obhospodařování takových rostlin je namáhavé a časově náročné.
Na tento problém se zaměřil americko-španělský výzkumný tým, který vedl Zachary Lippman z Cold Spring Harbor Laboratory v New Yorku. Nejprve zjistili, že určité mutace v genu LOG (LOnely Guy) zamezí u lilku vejcoplodého (baklažánu) tvorbě trnů.
V další fázi výzkumu přišli na to, že gen LOG se podílí na tvorbě trnů minimálně u cca 20 různých druhů rostlin. Jde o konvergentní evoluci, protože dotyčné druhy si nejsou navzájem blízce příbuzné. Některé z nich dělí miliony let evoluce.
Badatelé využili genetický editor CRISPR a s jeho pomocí vypnuli gen LOG. Ve francouzském institutu INRAE (Institut National de la Recherche Agronomique) tímto způsobem vytvořili téměř beztrnnou růži a na americké Cornell University zase beztrnnou variantu zajímavé suchomilné plodiny z Austrálie „australské pouštní rozinky,“ lilku Solanum centrale. Výzkum rovněž potvrdil, že „vypnutí“ trnů rostlinám nijak zřetelně neuškodilo, samozřejmě kromě obrany proti herbivorům, kterou mají trny na starost.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Genetically engineered thornless roses pave the way for better crops (newatlas.com)
Zdroj článku: Gate2Biotech