Dne 18. listopadu 2024 byl uspořádán kombinovaný seminář s názvem „Současnost a budoucnost GMO a NGT v EU a v globálním měřítku“. Seminář byl pořádán Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i. Praha a Českou technologickou platformou rostlinných biotechnologií.
Nejvíce zájmu vyvolala prezentace týkající se problematiky návrhu evropské legislativy pro nové genomické techniky (NGT), jejich potenciál a úskalí. Účastníci získali detailní informace o technických aspektech genové editace s využitím molekulárních nůžek a jejich možných aplikacích ve šlechtění plodin. Tyto metody umožňují přesnější a efektivnější úpravy genetické informace rostlin ve srovnání s tradičními postupy šlechtění. Navrhovaná evropská legislativa usiluje o zjednodušení schvalovacích procesů pro NGT, což by mohlo přinést významné přínosy.
Dále se účastníci seznámili s výstupy z konference týkající se Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti, která se konala v Kolumbii na podzim 2024. Konference byla zaměřena na aktuální otázky bezpečného nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO) a implementaci nových genomických technik (NGT). Hlavními tématy bylo posílení pravidel pro hodnocení rizik a důraz na transparentnost při používání moderních biotechnologií, přičemž se zdůraznila potřeba sladění vědeckých inovací s ochranou biodiverzity a lidského zdraví.
Představitel NRL GMO představil výsledky monitoringu obsahu geneticky modifikovaných organismů (GM) v bezlepkových výrobcích, papáje a lilku dostupných na českém trhu. Posluchači se seznámili s metodami analýzy GMO v potravinách, které zahrnovaly kombinaci screeningových postupů zaměřených na detekci specifických genových sekvencí (tzv. screeningové elementy) a přítomnost vnitřních genů pro přesnější identifikaci.
Pozornost byla rovněž věnována činnosti laboratoře Oddělení mikrobiologie a biochemie NRL ÚKZÚZ v oblasti stanovení GMO, která spadá pod Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský se sídlem v Brně. Oddělení mikrobiologie a biochemie provádí kontrolu přítomnosti GMO v krmivech, osivech a věnuje se klasifikaci odrůd molekulárně-biologickými metodami.
Semináře se zúčastnilo 18 osob prezenčně a 44 osob online formou; několika skupinám, které se nemohly účastnit, pak byly zaslány na vyžádání kompletní prezentace včetně zvuku. Seminář navštívili zástupci privátního sektoru (šlechtitelé, potravináři, pěstitelé) a institucí, např. Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, či vysokých škol: ČZU a VŠCHT.
Tisková zpráva ve formátu .pdf je ke stažení zde.
Odkaz na prezentace je možné získat na adrese drabkova@vurv.cz. Další dotazy směřujte na ovesna@vurv.cz.
Odkaz: Pozvánka a program semináře
Zpracovala:
Ing. et Ing. Michaela Jungová, Ph.D., DiS.
doc. RNDr. Jaroslava Ovesná, CSc.
Zdroj: VÚRV