Vydáno: 2. 1. 2025
Autor: KM EFSA
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/01/slepice-na-dvorku_orez_m-300x156.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/01/slepice-na-dvorku_orez_m-768x399.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/01/slepice-na-dvorku_orez_m-1536x799.jpg 1536w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2024/01/slepice-na-dvorku_orez_m.jpg 1725w" alt="" width="1024" height="532" class="wp-image-50020" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Přestože nadále neexistují důkazy o šíření ptačí chřipky z člověka na člověka, byla v Evropě a po celém světě v období od září do prosince 2024 hlášena nová ohniska u volně žijících a domácích ptáků. To jsou hlavní zjištění poslední zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o sledování ptačí chřipky, kterou vypracoval společně s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a referenční laboratoří EU (EURL).

Situace v Evropě

Přestože celkový počet případů ptačí chřipky zůstává ve srovnání s předchozími lety nízký, v posledním čtvrtletí roku 2024 došlo ve srovnání s předchozím čtvrtletím k nárůstu případů u volně žijících i domácích ptáků. Většina případů zjištěných u volně žijících i domácích ptáků byla zjištěna v jižní a střední Evropě, především v oblastech s vysokou koncentrací drůbežích farem. Odborníci úřadu EFSA dospěli k závěru, že velký počet farem v těchto oblastech a typ produkce drůbeže přispěl k šíření nákazy mezi farmami. Virus A(H5N5), podtyp viru ptačí chřipky, který způsobuje masový úhyn volně žijících ptáků, výrazně rozšířil svůj geografický a druhový rozsah a značně se rozšířil v různých oblastech a u různých druhů volně žijících ptáků. U savců však nebyly hlášeny žádné nové případy.

Podle ECDC je v současné době riziko nákazy pro širokou veřejnost v Evropě nízké a pro osoby pracující s infikovanými zvířaty nebo vystavené kontaktu s infikovaným prostředím nízké až střední.

Situace v USA

Mimo Evropu je v USA zaznamenán výrazný nárůst případů u skotu, kdy je v 16 státech postiženo více než 800 provozoven. Většina případů je hlášena z Kalifornie, kde byl virus nedávno nalezen také ve dvou šaržích syrového mléka prodávaného v maloobchodech.  Kromě toho byl poprvé zjištěn kmen viru A (H5N1), který je odlišný od kmene postihujícího skot, u prasat v Oregonu na smíšené farmě hospodářských zvířat a drůbeže. To je znepokojující vzhledem k možnosti, že prasata mohou být současně infikována různými typy chřipkových virů, které by se mohly adaptovat a rozšířit na jiné druhy.

Zdroj: EFSA