https://bezpecnostpotravin.cz/stanovisko-szpi-k-prodeji-smesi-cerstveho-ovoce-a-zeleniny/

Vydáno: 2. 1. 2025
Autor: SZPI
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2025/01/ovoce_zelenina_barevne_orez-300x158.jpg 300w" alt="" width="582" height="307" class="wp-image-74442" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px; width: 820px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

DOTAZ:
Je umožněno prodávat balení obsahující různé druhy čerstvého ovoce a zeleniny?

ODPOVĚĎ:
Ano, v souladu s nařízením (EU) 2023/2429, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o obchodní normy pro odvětví ovoce a zeleniny, některé výrobky z ovoce a zeleniny a odvětví banánů, je to možné. Dle čl. 8 se povoluje uvádění balení o čisté hmotnosti nepřesahující 10 kg, které obsahují směsi různých produktů nebo druhů produktů upravených uvedeným nařízením (ovoce, zeleniny nebo ovoce a zeleniny), na trh za předpokladu, že jsou produkty nebo druhy produktů jednotné jakosti a každý z nich splňuje příslušnou zvláštní obchodní normu, případně všeobecnou obchodní normu, pokud pro konkrétní produkt neexistuje zvláštní obchodní norma, balení je náležitě označeno a směs není takové povahy, aby uvedla spotřebitele v omyl. Jestliže směs ovoce obsahuje produkt, pro které není stanovena obchodní norma (např. brambory), požadavky čl. 8 se na něj nevztahují, ale na zbytek směsi ano.
Balení směsí ovoce a zeleniny musí být na obalu označena povinnými údaji v souladu s požadavky nař. (EU) 2023/2429 (jméno a adresa balírny/odesílatele, země původu, příp. třída jakosti, velikost, odrůda či tržní druh) a v souladu s požadavky nař. (EU) 1169/2011, o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (čistá hmotnost, produkty způsobující alergie, aj.). Pro usnadnění požadavků na označování v situaci, kdy ovoce a zelenina ve směsi mají různou zemi původu, je pro směsi stanovena výjimka dle čl. 8 odst. 3 tohoto nařízení. Názvy zemí původu mohou být dle skutečnosti nahrazeny jedním z následujících označení:
a) „z EU“;
b) „mimo EU“;
c) „z EU i mimo EU“.

Zdroj: SZPI