https://bezpecnostpotravin.cz/energeticke-napoje-jako-problem-verejneho-zdravi/

Vydáno: 19. 2. 2025
Autor: Společnost pro výživu
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/energeticke-napoje_orez-300x169.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/energeticke-napoje_orez-768x432.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/11/energeticke-napoje_orez.jpg 1300w" alt="" width="1024" height="577" class="wp-image-47983" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Společnost pro výživu publikovala autorský článek „Energetické nápoje jako problém veřejného zdraví“ v časopise „Zpravodaj pro školní a dietní stravování – 1/2025„.

Úvod
Vymezení pojmu „energetický nápoj“ (EN) je problematické vzhledem k rozmanitému složení produktů a koncentrací jednotlivých složek. Definice užívané legislativou, nadnárodními organizacemi a spotřebiteli se odlišují. Obecně lze energetický nápoj definovat jako nealkoholický nápoj slazený cukrem, cukernými náhradami nebo sladidly bez energetické hodnoty s vysokým obsahem kofeinu a dalších stimulačních látek nebo rostlinných extraktů. Samotný název „energetický“ je zavádějící, neboť ne všechny tímto způsobem označené produkty poskytují energii. Některé státy zavedly alternativní terminologii, která pojem „energetický nápoj“ nahrazuje za „stimulační nápoj“, „energizující“ nápoj apod. a pojmem „energetický nápoj“ je míněn nápoj sportovní. Označení „stimulační nápoj“ je pro popis dané podskupiny nápojů výstižnější, neboť všechny „energetické nápoje“ obsahují stimulační látky bez ohledu na obsah energie. V tomto článku se bude pro zjednodušení používat ne zcela korektní název energetický nápoj právě ve smyslu stimulační nápoj.

Autorky: Barbora Gajárková, Mgr. Zlata Kapounová, Ph.D., MVDr. Halina Matějová,
Ústav veřejného zdraví, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita, Brno

Zdroj: Společnost pro výživu