https://bezpecnostpotravin.cz/anses-navrhuje-klasifikovat-resorcinol-jako-endokrinni-disruptor-v-evropskem-narizeni-clp/

Vydáno: 3. 3. 2025
Autor: ANSES
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/04/chemicke-latky_orez-300x171.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/04/chemicke-latky_orez-768x439.jpg 768w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/04/chemicke-latky_orez-1536x877.jpg 1536w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/04/chemicke-latky_orez-2048x1170.jpg 2048w" alt="" width="1024" height="585" class="wp-image-39860" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Francouzský Úřad pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost (ANSES) poté, co prokázal, že resorcinol ovlivňuje funkci štítné žlázy, což má škodlivé účinky, předkládá návrh na klasifikaci této látky jako endokrinního disruptoru pro lidské zdraví.

Tento návrh na klasifikaci resorcinolu byl umožněn nedávným vytvořením této třídy nebezpečnosti v nařízení CLP (evropské nařízení o klasifikaci, označování a balení). Od 20. ledna 2025 je vědecká dokumentace k dispozici k veřejné konzultaci na internetových stránkách Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), aby bylo možné se k této látce vyjádřit nebo poskytnout další informace.

Resorcinol je látka používaná při výrobě pneumatik, pryžových výrobků, lepidel a průmyslových pryskyřic. Používá se také v některých kosmetických a hygienických výrobcích (barvy na vlasy, řasenky pro profesionální použití), jako antioxidant v potravinářských výrobcích, například krevetách, a jako antiseptikum v některých lécích.

V roce 2020 Výbor členských států agentury ECHA uznal, že tato látka splňuje definici endokrinního disruptoru . Nedošlo však ke shodě ohledně její identifikace jako látky vzbuzující mimořádné obavy ve smyslu nařízení REACH . Nedávné zahrnutí endokrinních disruptorů do nařízení CLP poskytuje další způsob, jak přijmout opatření, a to tím, že se navrhuje její klasifikace jako endokrinního disruptoru pro lidské zdraví a regulační uznání jejích nebezpečných vlastností.

Posílená klasifikace za účelem ochrany lidského zdraví

Agentura ANSES na základě svého odborného posouzení navrhuje rozšíření* harmonizované klasifikace resorcinolu. Kromě stávající klasifikace doporučuje následující: Endokrinní disruptor pro lidské zdraví, kategorie 1 (EUH380, může způsobovat endokrinní poruchy u lidí).

Tato klasifikace znamená, že resorcinol bude nutné označovat příslušnými varováními, textem o nebezpečnosti a pokyny pro bezpečné zacházení v souladu s novými pravidly nařízení CLP, aby bylo zajištěno, že pracovníci a spotřebitelé budou jasně informování o přítomnosti tohoto nebezpečí.

Návrh klasifikace předložený k veřejné konzultaci

Návrh harmonizované klasifikace resorcinolu byl předložen k veřejné konzultaci na webových stránkách agentury ECHA do 21. března 2025. Cílem této konzultace je poskytnout všem zúčastněným stranám možnost vyjádřit se k těmto návrhům a poskytnout jakékoli další vědecké argumenty a informace, které mohou mít k dispozici. Připomínky lze zasílat prostřednictvím zvláštního formuláře na internetových stránkách agentury ECHA.

Po skončení této fáze konzultace bude agentura ANSES na obdržené připomínky reagovat. Původní návrh, připomínky a odpovědi agentury ANSES na ně budou analyzovány Výborem pro posuzování rizik agentury ECHA, který poté vydá stanovisko k aktualizaci klasifikace resorcinolu.

Na základě tohoto stanoviska může Evropská komise případně vypracovat návrh regulačních textů, které umožní začlenění zvolené klasifikace do nařízení CLP.

Nařízení o klasifikaci, označování a balení (CLP)

Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, známé jako nařízení CLP, je právní předpis platný v Evropské unii, který zajišťuje ochranu pracovníků, spotřebitelů a životního prostředí v souvislosti s chemickými látkami. Jeho cílem je zejména identifikovat veškerá nebezpečí, která látka nebo směs látek představuje vzhledem ke svým fyzikálně-chemickým vlastnostem, a jejich účinky na zdraví a životní prostředí.

Toto nařízení definuje, jak musí být tyto látky a směsi klasifikovány, označovány a baleny. Má také dopad na další evropské předpisy, které jsou schopny převést nebezpečné vlastnosti látek do přísnějších požadavků, které mohou vést až k rozhodnutí o zákazu látek nebo povinnosti náhrady.

Jakmile je látka nebo směs klasifikována s ohledem na zjištěná nebezpečí, informuje příslušné označení uživatele o těchto nebezpečích prostřednictvím piktogramů a bezpečnostních listů. Za provádění nařízení CLP odpovídá agentura ECHA.

Zdroj: ANSES (Francouzský Úřad pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost)