https://bezpecnostpotravin.cz/ministerstva-zemedelstvi-a-skolstvi-a-statni-veterinarni-sprava-doporucuji-skolam-prisnejsi-opatreni-pri-zakovskych-praxich-v-chovech/

Vydáno: 17. 4. 2025
Autor: Ministerstvo zemědělství, SVS
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/12/kravy-v-kravine-300x161.png 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2023/12/kravy-v-kravine-768x413.png 768w" alt="" width="889" height="478" class="wp-image-49500" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Tisková zpráva — V souvislosti s šířením slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku doporučují Ministerstvo zemědělství (MZe), Státní veterinární správa (SVS) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zemědělským a veterinárním školám zpřísnění hygienických pravidel při praktickém vyučování v chovech. Doporučení přichází v době, kdy se školy připravují na praktickou maturitní zkoušku.

Cílem opatření je zabránit zavlečení nákazy do chovů, a zároveň umožnit pokračování praktické výuky. Vstup žáků do chovů není mimořádnými veterinárními opatřeními (MVO) zakázán, měl by však probíhat za zvýšených bezpečnostních podmínek.

„Chápeme důležitost praktického vyučování pro žáky zemědělských škol. Současně je ale nutné minimalizovat riziko zavlečení nákazy do českých chovů. Proto jsme připravili soubor doporučení, která pomohou zajistit výuku v souladu s pravidly biologické bezpečnosti,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Z platných MVO pro chovatele přímo vyplývají některé povinnosti, které se týkají i případných studentských praxí. Jde zejména o zajištění, aby do chovu nevstupovaly osoby, které se v předchozích 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech ke SLAK a vést záznamy o vstupu cizích osob do chovu. Nad rámec těchto nařízení v případě žákovských praxí v chovech doporučujeme:

  • omezení počtu vstupujících osob na minimum,
  • důsledné používání ochranných pomůcek a průchod dezinfekční zónou při vstupu i výstupu,
  • zákaz vnášení potravin do chovu (svačiny) a vynášení předmětů ven,
  • oddělení zvířat určených pro výuku od ostatních v chovu,
  • dodržovat všechna další opatření, která má již v současné době stanovená chovatel v daném hospodářství pro své zaměstnance a ostatní služby.

Informaci o doporučení obdrží všechny dotčené školy a zřizovatelé od MŠMT. V případě nejasností se mohou školy i chovatelé obrátit na příslušné krajské veterinární správy.

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Pravidla biologické bezpečnosti při praxích studentů v chovech hospodářských zvířat

Státní veterinární správa (SVS) vypracovala doporučení pro praktická vyučování zemědělských a veterinárních škol probíhající v chovech zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK).

SVS si uvědomuje důležitost zachování praktické přípravy ve výuce některých studijních oborů navzdory nepříznivé nákazové situaci. Vzhledem k výskytu extrémně nakažlivého onemocnění SLAK na Slovensku a v Maďarsku, je v rámci praktické přípravy studentů nezbytné důsledně dodržovat opatření biologické bezpečnosti a minimalizovat tím riziko jeho zavlečení do chovů.

Dokument ke stažení: Pravidla biologické bezpečnosti při praxích studentů v chovech  (149,3 KB)

Zdroj: SVS