https://bezpecnostpotravin.cz/dtest-test-instantnich-detskych-kasi-2025/

Vydáno: 9. 5. 2025
Autor: dTest
https://bezpecnostpotravin.cz/files/2025/05/kase_detska_orez-300x161.jpg 300w, https://bezpecnostpotravin.cz/files/2025/05/kase_detska_orez-768x413.jpg 768w" alt="" width="800" height="430" class="wp-image-83449" style="box-sizing: border-box; height: auto; max-width: 100%; border: 0px; display: inline-block; vertical-align: bottom; contain-intrinsic-size: 3000px 1500px;" loading="lazy" decoding="async" />
Foto: Shutterstock

Spotřebitelská organizace dTest publikovala článek „Test instantních dětských kaší 2025“ v časopise dTest 5/2025.

Po šestém měsíci věku se s ní setká při večeři, snídani nebo odpolední svačině asi každé dítě. Řeč je o obilné kaši. Rodiče považují za samozřejmé, že prodávaná výživa pro malé děti vyhovuje těm nejpřísnějším požadavkům na zdravotní nezávadnost. My také, přesto jsme se to rozhodli ověřit v nezávislé laboratoři. Výsledky nás nemile překvapily. Na souboru devíti výrobků jsme totiž použili úplně celou škálu známek.

Kvalita potravin pro malé děti naše čtenáře obzvláště zajímá. Rozhodli jsme se proto připravit test instantních obilných kaší s mlékem a sušeným ovocem. Tyto výrobky se oficiálně řadí mezi potraviny pro zvláštní výživu malých dětí. Konkrétně jsou určeny pro zhruba půlroční děti a pomáhají jim s přechodem z mléčné na tuhou stravu. Protože se jedná o výrobky z kategorie zvláštní dětské výživy, vztahují se na ně velmi přísná pravidla regulující jejich složení i přítomnost nežádoucích látek. A právě na dodržení těchto pravidel se zaměřil náš test.

V první části testovacího programu jsme se zabývali výživovými hodnotami, konkrétně nás zajímal obsah cukru a tuku. Celkovou tučnost a množství přidaného cukru totiž předpisy u tohoto typu výrobků regulují.

Problémy s nežádoucími látkami

Další blok zkoušek se věnoval nežádoucím látkám. Vybrali jsme celkem čtyři skupiny chemikálií. Analýza pesticidů prověřovala kvalitu použitého sušeného ovoce, měření látky 3-monochlorpropandiolu (3-MCPD) sledovalo mléčnou složku výrobku, přesněji řečeno kvalitu rostlinných olejů použitých při výrobě kojeneckého mléka. Další skupinou látek byly mykotoxiny a poslední položkou byl arzen. Jeho množství jsme nechali zkontrolovat pouze u rýžových kaší. Důvodem je fakt, že rýže dokáže absorbovat a zadržovat arzen z půdy, na které roste. Měření obsahu nežádoucích látek přineslo několik nepříjemných zpráv. U jedné z testovaných kaší jsme zaznamenali překročení limitu pro 3-MCPD a u dvou rýžových kaší požadavkům předpisů nevyhověly zjištěné koncentrace arzenu.

V poslední části testu jsme se zabývali i informacemi na obalech. Zajímali jsme se především o složení, například o deklarované množství použitého sušeného ovoce. I zde nás dvě kaše překvapily, když místo ovoce obsahovaly pouze aroma.

Více informací naleznete na webových stránkách organizace dTest: dTest: Test instantních dětských kaší 2025 – Nezávislé testy, víc než jen recenze

Zdroj: dTest