https://www.bezpecnostpotravin.cz/letenske-prase-2023-zazijte-atmosferu-staroceske-zabijacky.aspx

Vydáno: 19.1.2023
 
Autor: NZM
Patnáctý ročník této akce se koná v sobotu 21. ledna 2023 v NZM Praha.
 

Zažít tradiční českou domácí zabijačku už se leckomu dnes nepodaří. Možnost mají ti, kdo v sobotu 21. ledna 2023 od 10 do 17 hodin zavítají do Národního zemědělského muzea na akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Patnáctý ročník této výjimečné akce vám nejen naplní chuťové pohárky, ale i otestuje vaši zručnost, znalosti tradic a představí zajímavosti z cechu řeznického.

Můžete se těšit na ukázky bourání prasetezabijačkové speciality i workshopy pod taktovkou kuchařů z Asociace kuchařů a cukrářů. Kromě zabijačkových pochoutek na muzejním dvorku si budete moci vyzkoušet, jak se plní a špejlují jitrnice, uvidíte práci řeznického mistra či ukázky historického řeznického náčiní ze sbírek Národního zemědělského muzea. Pro děti jsou připravené výtvarné dílnyřeznická kvízová stezka i divadelní představení O Prasátku Arturovi. Historii i současnost přiblíží krátký dokument "Zabijačka" a fotografie Jindřicha Štreita a také komentovaná prohlídka s ukázkami historického řeznického náčiní ze Sbírek NZM

S čím se potýkají stará původní plemena a proč se vyplatí jíst přeštíka, se zájemci dozvědí na přednášce Deset nej strakatého přeštíka Evy Weisbauerové z Výzkumného ústavu živočišné výroby. O hudební doprovod se postará Řeznická kapela.

K prodeji budou jitrnice, klobásy, škvarky a zabijačková polévka, čepovat se bude masopustní speciál pivovaru Proud.

Vstupné na akci: dospělí 100 Kč/osoba, děti od 3 let, senioři nad 70 let, studenti 50 Kč/osoba

 

Zdroj: NZM

Letenské prase 2023: Zažijte atmosféru staročeské zabijačky

Letenské prase 2023: Zažijte atmosféru staročeské zabijačky