https://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/mistni-sila-pro-agropotravinarstvi/vietnam/starbucks-bude-mit-v-letosnim-roce-ve.html

Starbucks bude mít v letošním roce ve Vietnamu 100 kaváren

13.1.2023

Do poloviny letošního roku otevře Starbucks svůj 100. obchod a deset let po vstupu na vietnamský trh plánuje v expanzi i nadále pokračovat.

Americký řetězec má nyní ve Vietnamu 87 provozoven, z toho 50 v Ho Či Minově Městě. Má přes 800 zaměstnanců a 200 mistrů kávy, které společnost vyškolila.

Síť kaváren Starbucks je ve srovnání s jinými řetězci zatím skromná. Nejrozšířenějším řetězcem kaváren ve Vietnamu je Highlands Coffee s 592 obchody, následuje The Coffee House (154 obchodů), Phuc Long (130 obchodů) a Trung Nguyen (95 obchodů).

Generální ředitelka Starbucks Vietnam Patricia Marques prozradila, že řetězec vidí příležitosti i mimo největší vietnamská centra, například v provincii Binh Duong, Quy Nhon a dalších.

Nalezení nové vhodné lokality není ve Vietnamu jednoduché. Kromě vysokých nájmů poukázala generální ředitelka Starbucks na další specifikum trhu: „Zatímco v Thajsku developeři hledají partnerství s velkými značkami dříve, než začnou stavět nákupní centra, ve Vietnamu tomu tak není“.

Podle britského portálu Allegra World Coffee Portal bude mít Vietnam během dvou let celkem 5 200 značkových kaváren, což znamená obrovskou příležitost, ale i konkurenci pro řetězce, které se zde snaží expandovat.

Na konci roku 2022 uzavřel řetězec Phin Deli některé své obchody a potravinářská společnost KIDO se zbavila nápojového řetězce Chuk. Highlands a Phuc Long naopak pokračovaly v otevírání nových prodejen.

Další značka kaváren Passio Coffee, po 15 letech prodeje produktů hlavně tzv. „přes ulici“ (s sebou), nyní otevírá kavárny s posezením. Zajímavý je místní řetězec kaváren Cong ve vojenském stylu minulého století (Viet Cong). Objevují se také zcela nové značky jako Katinat, Phe La a Cheese Coffee.

Starbucks vykázal ve finančním roce 2022 rekordní celosvětové tržby ve výši 32,3 mld. amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o 11 %. Letos se očekává růst 10-12 %.

 

Zpracoval:

Luboš Marek

místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu

Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz