https://bezpecnostpotravin.cz/nebezpeci-humannich-leku-pro-domaci-zvirata/

Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost (ANSES) vybízí k opatrnosti před podáváním humánních léků domácím zvířatům.

Paracetamol a aspirin mohou být pro naše domácí zvířata smrtelné. I další léky určené pro lidi mohou u zvířat způsobit otravu. Úřad ANSES uvádí přehled nejčastějších situací a dává několik doporučení, která byste měli mít na paměti, než tyto léky podáte zvířeti.

Rizikovým faktorem číslo jedna je předávkování. Léky určené pro lidi nejsou obecně vhodné pro domácí zvířata, zejména kvůli jejich nižší tělesné hmotnosti. Ale i když je dávka léků přizpůsobena velikosti zvířete, stále existuje riziko otravy. Zvířata nemají stejný metabolismus jako lidé a mohou mít potíže s vyloučením některých léků.

Nedávejte žádný volně prodejný paracetamol zvířatům

Podle farmakovigilančního systému spravovaného Francouzskou agenturou pro veterinární léčivé přípravky, která je součástí ANSES, jsou léky proti bolesti obsahující paracetamol, často používané u lidí, hlavními léky, které způsobují otravy u zvířat. Kočky nemají enzym potřebný k odbourávání paracetamolu, a i psi a další domácí zvířata ho mají velmi málo. Účinná látka se proto hromadí v krvi, což vede k nežádoucím účinkům, které se mohou týkat krevního oběhu, jater nebo ledvin, v závislosti na druhu léku. I velmi nízká dávka může být smrtelná, zejména pro kočky.

V četnosti otrav dále následují protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a aspirin. Ty mohou u zvířat vést k zažívacím, ledvinovým a neurologickým poruchám, které mohou vyústit v kóma a dokonce i smrt. Byly zaznamenány i případy otravy léky proti úzkosti a antidepresivy.
Zvířata také zřídka potřebují doplňky vitaminu D, takže podávání léků obsahujících tento vitamin bez lékařského doporučení může vést k předávkování vitaminem D.

Pouze na lékařský předpis

Léky určené pro lidi mohou být podávány zvířatům, ale pouze na předpis veterinárního lékaře. V takovém případě je nutné podávat doporučenou dávku v doporučené frekvenci, aby nedošlo k otravě. To je o to důležitější, že nežádoucí účinky se mohou lišit v závislosti na druhu zvířete a také na jeho plemeni, věku a zdravotním stavu. Například léky obsahující loperamid se někdy podávají psům na průjem, ale u kolií a příbuzných plemen mohou způsobit zažívací a neurologické problémy, a to kvůli genetické mutaci, kterou mohou tito psi nést.

Pokud omylem podáte zvířeti lidský lék nebo pokud dojde k jeho náhodnému požití, měli byste neprodleně kontaktovat veterinárního lékaře.

Zdroj: ANSES