https://bezpecnostpotravin.cz/superman-mezi-plodinami-poznate-jej-na-stresni-vystave-nzm-praha/

Vydáno: 1. 6. 2023
Autor: NZM

 

 

Víte, že letošní rok byl Organizací pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) vyhlášen mezinárodním rokem prosa? Přijďte si prohlédnout výstavu věnovanou právě této obilnině. Doporučujeme, nevynechejte ani návštěvu našeho střešního políčka, kde si tuto obilninu můžete prohédnout zblízka.

Výstavu můžete shlédnout na naší střešní terase do 10. září 2023.

Proso je prastarou kulturní plodinou, která pro vyšší nároky na pletí a nižší výnosy neobstála v souboji s rýží, pšenicí a kukuřicí. Pozapomenuto však bylo neprávem. Pro jeho starobylý původ, unikátní nutriční vlastnosti a zejména schopnost odolávat suchu vyhlásilo Valné shromáždění OSN letošní rok Mezinárodním rokem prosa s mottem „Bohaté dědictví a vysoký potenciál“.

Jeho cílem je představit proso jako zdravou a výživově hodnotnou potravinu, jež za použití moderních technologií konkuruje „vítězným“ obilninám a v mnoha ohledech je dokonce překonává. Proso roste i tam, kde to ostatní nedokážou – je schopné porazit hlad ve všech koutech planety, a přesto dosud tvoří pouhá 3 % světového obchodu s obilím. Národní zemědělské muzeum se do této mezinárodní iniciativy zapojuje panelovou střešní výstavou, kde pod širým nebem a v těsném sousedství prosného políčka můžete tuto fascinující obilninu poznat zblízka.

 

Zdroj: Národní zemědělské muzeum